Downloading PDF. Please wait... Issue 2301

Council election results

This article is over 9 years, 8 months old
Results as they come in for Socialist Worker supporters standing in Thursday's council elections
Issue 2301

Socialist Worker candidates are highlighted in red.

Preston: Town Centre ward

Win for socialist candidate

candidate name party vote %
Salim DESAI Labour Party Candidate 872 43.8
Michael LAVALETTE Independent 967 48.5
David James TREASURE Conservative 154 7.7

Cambridge: Romsey ward

candidate name party vote %
Rachel ECKERSLEY Labour 813 33
Philip SALWAY Conservative 175 7.1
Catherine Helen Lindsay SMART Liberal Democrat 1020 41.4
Tom WOODCOCK Cambridge Socialists 457 18.5

Barnsley: Central ward

candidate name party vote %
Douglas BIRKINSHAW Labour Party Candidate 1262 62.4
Dave GIBSON Independent 347 17.1
Anne HAYNES Conservative Party Candidate 129 6.4
Colin PORTER The English Democrats 286 14.1

Manchester: Moss Side ward

candidate name party vote %
Alistair COX Labour Party Candidate 2545 84.3
Richard GADSDEN Liberal Democrats 79 2.6
Richard LANE Green Party 153 5
Will STOBART The Conservative Party Candidate 120 4
Colette Claire WILLIAMS Trade Unionists and Socialists Against Cuts 121 4

Manchester: Chorlton ward

candidate name party vote %
Jonathan BEARDMORE The Conservative Party Candidate 180 4.2
Brian Arthur CANDELAND Green Party Candidate 503 11.7
Matt GALLAGHER Liberal Democrat 797 18.6
Mark Bradley KRANTZ Trade Unionists and Socialists Against Cuts 368 8.6
Sheila NEWMAN Labour Party Candidate 2433 56.8

Portsmouth: Central Southsea ward

candidate name party vote %
Kevan CHIPPINDALL-HIGGIN The Conservative Party Candidate 479 17
Lucy Catherine MACLENNAN Green Party 270 9.6
Frances PILLING Trade Unionists and Socialists Against Cuts 151 5.4
Phil SMITH Liberal Democrat 1192 42.4
Rob SMITH Labour Party Candidate 722 25.7

Sheffield: Burngreave ward

candidate name party vote %
Maxine BOWLER Trade Unionists and Socialists Against Cuts 708 14.1
Russell CUTTS The Conservative Party Candidate 181 3.6
Jackie DRAYTON Labour Party Candidate 3373 67.2
Tasadique MOHAMMED Liberal Democrat 241 4.8
Jean SIMPSON UK Independence Party (UKIP) 271 5.4
Christopher John SISSONS Green Party 247 4.9

Glasgow: Anderston/City ward

candidate name party first preference votes % elected?
Nina BAKER Scottish Green 558 10.5 Yes
David BARNES Conservative 249 4.7
Philip BRAAT Labour 1561 29.4 Yes
Graham CAMPBELL Solidarity 89 1.7
Martin DOHERTY SNP 1057 19.9 Yes
Rob HARRIS Pirate Party 46 0.7
Ewan HOYLE Liberal Democrats 89 1.7
Craig MACKAY SNP 516 9.7
Gordon MATHESON Labour 1113 20.9 Yes
Alexander MCDOWELL Glasgow First 20 0.4
James Moir ROBERTSON Britannica 17 0.3

Glasgow: Canal ward

candidate name party first preference votes % elected?
Jim BERRINGTON Socialist Labour 271 4.3
Brian BROWN Scottish Unionist 247 3.9
Fay DORNAN Glasgow First 34 0.5
Caroline JOHNSTON Liberal Democrats 116 1.8
Chris KELLY Labour 1869 29.6 Yes
Billy MCALLISTER SNP 1441 22.8 Yes
Angela MCCORMICK Trade Unionist & Socialist 107 1.7
Graham NICHOLLS Scottish Unionist 21 0.3
Gavin ROBERTS SNP 533 8.4
Helen STEPHEN Labour 940 14.9 Yes
Margaret WALKER Conservative 148 2.3
Kieran WILD Scottish Green 585 9.3 Yes

Edinburgh: Southside/Newington ward

candidate name party first preference votes % elected?
William BLACK Trade Unionist & Socialist 87 0.9
Steve BURGESS Socialist Green 1869 20 Yes
Margaret LEA Liberal 71 0.8
Gordon MCKENZIE Liberal Democrat 1308 14
Gordon MURDIE Independent 892 9.5
Jim ORR SNP 1717 18.3 Yes
Ian PERRY Labour 1851 19.8 Yes
Cameron ROSE Conservative 1565 16.7 Yes

Results from Sheffield, Glasgow, Edinburgh and London will be announced throughout Friday. For full results of Trade Unionist and Socialist Coalition candidates, visit www.tusc.org.uk

Topics

Sign up for our daily email update ‘Breakfast in Red’

Latest News

Make a donation to Socialist Worker

Help fund the resistance
One-off